VIDEOKURSUS:

Anerkendende kommunikation og samarbejde for pædagoger

 

Dette kursus er udviklet til at opkvalificere den anerkendende kommunikation og samarbejde mellem kolleger i pædagogiske personalegrupper samt andre “varme hænder”. Kurset er det mest omfattende i serien af videokurser i anerkendende kommunikation.

Kurset består af 2 videoer á hhv 71 og 53 minutter, hver med 2 øvelser inkluderet. I alt 5 1/2 times kursusstof, inkl. øvelser og fælles refleksion.

Dette omfang gør kurset velegnet som indhold på en pædagogisk dag på ca. 6 timer. Eller på 2 fyraftens-møder á 3 timer med en måneds tid imellem.

 

Indhold

I dette kursus får I konkrete redskaber til at inddrage mere anerkendende kommunikation i det daglige samarbejde i personalegruppen. Til gavn for både medarbejdernes trivsel samt for samspillet med børn/brugere og forældre/pårørende.

Vi stiller skarpt på de 3 principper i anerkendende kommunikation, som stammer fra min bog Anerkendende Kommunikation – med empatien som vejviser, udgivet på Frydenlund i 2019.

De 3 principper er udviklet som en syntese mellem Appreciative Inquiry (AI) og Ikkevoldelig Kommunikation (IVK). AI er den mest fremherskende af de anerkendende tilgange. IVK kaldes også empatisk kommunikation, og er udviklet af den amerikanske psykolog Marshall Rosenberg. De 3 principper er:

  1. Jeg øger min opmærksomhed på det, der fungerer
  2. Jeg er tydelig og autentisk om det, der er vigtigt for mig (mine behov, ønsker og værdier).
  3. Jeg er nysgerrig og interesseret i det, der er vigtigt for andre (deres behov, ønsker og værdier).

 

Video 1

I den første video starter vi med at kigge på de grundlæggende overbevisninger, der hhv fremmer og modarbejder anerkendende kommunikation og samarbejde. Herefter ser vi på forskellen på begreberne ros/værdsættelse/anerkendelse.

Derpå ser vi på, hvordan vores indre GPS fungerer og hvad det er for budskaber, vores følelser har til os. For hvis vi ikke forstår, hvad vores følelser vil fortælle os, er vi ikke i stand til at møde os selv og andre med empati og anerkendelse, da de svære følelser så styre os og spænde ben for vores evne til at være anerkendende over for andre. Uanset hvor gode intentioner, vi har.

Denne forståelse af følelserne som den indre GPS, der kommer som kærlige budbringere omkring vores vigtige behov, ønsker og værdier, ligger til grund for udviklingen af de 3 principper i anerkendende kommunikation. Som vi derefter gennemgår ét for ét, med eksempler fra samarbejds-situationer fra den daglige praksis.

Efter denne indføring i baggrunden for de 3 principper, ser vi på, hvordan princip 1 og 2 kan anvendes i kommunikationen mellem kolleger i en personalegruppe. Hvordan udtrykker jeg mig på en anerkendende måde? Både omkring det, jeg synes, fungerer godt – og om det, jeg synes, fungerer knap så godt? Hvordan kommunikerer jeg tydeligt og autentisk uden at pege fingre ad andre?

Den konkrete anvendelse af princip 1 og 2 er også omdrejningspunktet for de 2 øvelser, der knytter sig til video 1. Her afprøver deltagerne de præsenterede redskaber i forhold til situationer fra egen dagligdag. Først omkring en positiv situation og derefter omkring en “negativ” situation, hvor der er noget, man ønsker anderledes. I begge tilfælde handler det om at stille skarpt på de ægte jeg-budskaber.

 

Video 2

I den anden video ser vi på, hvordan jeg møder mine kolleger med empati og anerkendelse. Vi bygger videre på den grundforståelse, som er præsenteret i video 1. Vi kigger dybere ind i, hvordan princip 3 kan anvendes i det kollegiale samarbejde. Hvad vil det sige at lytte med empati og anerkendelse? Hvordan vi kan bruge denne måde at lytte på til at opnå en større forståelse af vores kollegers handlinger? Og hvordan kan vi være mere empatiske og anerkendende i vores måde at stille spørgsmål?

De 2 øvelser i video 2 træner på hver deres måde den empatiske og anerkendende måde at lytte på.  De tager, lige som øvelserne, der hører til video 1,  udgangspunkt i situationer fra dagligdagen med kolleger.

 

Hvordan bruger I dette videokursus i anerkendende kommunikation og samarbejde?

OBS: Det samlede materiale i modul 1 og 2 giver stof til 5 1/2 times kursus.

Dette omfang gør kurset oplagt som indhold på en pædagogisk dag á 6 timer – eller på 2 fyraftensmøder á 3 timer. I ser videoerne sammen og stopper løbende op for at reflektere over det, jeg  præsenterer.

  • Giver det mening?
  • Passer det ind i jeres forståelse af mennesker og kommunikation?
  • Hvad sætter det i gang i forhold til jeres egen praksis?
  • o.s.v.

Herefter laver I øvelserne, som jeg også guider på videoen, og samler i fællesskab op på, hvad I har fået ud af de enkelte øvelser. Til sidst samler I op på hele kurset, og hvilken forskel de præsenterede redskaber kan gøre i forhold til jeres praksis.

——————

OBS: Hvis du køber mere end et af mine videokurser, vil jeg anbefale, at I starter med dette kursus.  Det giver nemlig den mest dybdegående indføring i de 3 principper og i hele grundlaget for den anerkendende og empatiske kommunikation.

—————-

RABAT: Når du køber mere end ét videokursus på samme tid, får du rabat. Se nærmere under menupunktet “priser” i øverste højre hjørne.

——————-

SÅDAN GØR DU: KONTAKT MIG på enten telefon eller e-mail, hvis du vil vide mere eller købe. 

——————

BEMÆRK: Hvis I ønsker at skyde arbejdet med videokurser i gang med et foredrag, hvor jeg præsenterer hovedtankerne i levende live – og hvor vi kan snakke om tingene og I kan stille spørgsmål m.v. – så kig evt. på mine pakker med LIVE-fordrag inkl. videokurser.

Kursus i anerkendende kommunikation og samarbejde for pædagogiske personalegrupper
kurser i anerkendende kommunikation
kursus i at koble det at sætte grænser og anerkendelse. For pædagogiske personalegrupper og andre der arbejder med børn og unge
den svære forældresamtale, kursus for pædagogiske personalegrupper

4 stjerner i Jyllands Posten

 

Meldgaard tilføjer noget nyt og relevant til de gængse teorier.

 

Jeg oplever hendes bog som en god grundbog, der kan bruges af alle.

Lene Qvortrup, lektor ved KP

 

Kærligt velskrevet bog, som jeg kan anbefale alle, der i deres daglige virkelighed arbejder med relationer og møder mellem mennesker ...

 

... forfatteren viser en ny vej til at træffe hensigtsmæssige valg i de udfordrende kommunikations-verdener vi bevæger os i, og som er uundgåelige, når virkeligheder støder sammen

Anmeldelse i Folkeskolen

 

En høflig og velfunderet reminder om, hvorfor vores tilgang de de børn, unge og forældre, vi møder på vores vej, er så afgørende for, hvordan kommunikation og relation folder sig ud.

Bettina Østerby, psykomotorisk terapeut, eksistentiel kropsterapeut.

 

Her er en meget fin bog.

Selvom jeg kender til anerkendende kommunikation, giver bogen mig en ny og større vinkel på emnet.

Det er så nemt for mig at anbefale den. Meget relevant.

Magasinet Psykologi

 

Selvom du nok har hørt om anerkendende kommunikation før, udmærker denne bog sig ved, at der er masser af håndfaste råd om, hvordan du gør det i praksis.

Margrethe Brun Hansen, pædagog og cand.phych.

 

Fra bogens forord:

En bog, der på smukkeste vis forholder sig til alle menneskers behov for at blive set, hørt og anerkendt af dem, de har relationer til. 

 

Det er en rigtig spændende, givende bog, som jeg ønsker god rejse ud i verden.

Ute Wagner, afdelingsleder Tønder Kommune

 

Jeg må indrømme, at jeg blev overrasket ved læsningen, da jeg troede, at jeg vidste meget om den anerkendende kommunikation og metoderne, som fører til en god kommunikation.

 

Forfatteren har formået at skrive en ny bog om anerkendende kommunikation – med nye vinkler og metoder, som en vejviser i færden med og blandt mennesker.

Hanne Aalling Risager, ressource-detektiven.dk

 

Din bog gør noget vidunderligt ved mig... giver energi, overskud og ikke mindst egenkærlighed til det at være i relationer med andre mennesker.

Jeg oplever gennem læsningen at tø op, vil jeg sige 🙂

Jeg kommer til at anbefale din bog mange gange.

Berit Mikkelsen, IVK-træner

 

Det har været en personlig berigelse og et fagligt inspirerende pust at læse bogen. 

 

Jeg vil varmt anbefale bogen til private som til fagpersoner.

Emma Javadi Moth, socialpædagog.

 

Ianneia formidler i et let læst sprog sine 3 principper i anerkendende kommunikation og deres anvendelsesmuligheder.

 

Kan anbefale bogen til alle, der ønsker at arbejde bevidst med deres kommunikationsform.

Lisa Nedergaard, socialrådgiver og relationel traumeterapeut

 

Det stod her til morgen meget tydeligt for mig, at:

jeg var ikke klar over, at jeg manglede din bog så meget i mit liv!